BMW Series 1

سری یک ؛ یک هاچ بک متفاوت

 در حال حاضر بیش از یک دهه از آغاز تولید ب.ا.و سری یک می گذرد. ۱۱ سال پیش یعنی در سال ۲۰۰۴ کمپانی ب.ام.و اولین هاچ بک خود را با نام سری یک وارد سبد محصولاتش کرد. نسل اول سری یک با کد E87 تا سال ۲۰۱۱ تولید شد. در همین سال نسل دوم این هاچ بک باواریایی وارد خط تولید شد. این نسل با کد F20 شناخته می شود و اکنون در حال تولید است. به تازگی نیز کمپانی ب.ام.و فیس لیفت نسل جدید سری یک را به عنوان محصول ۲۰۱۶ معرفی کرده که به زودی با تحولات اساسی و مثبت پا به خیابان ها خواهد گذاشت. اگر فکر می کنید که سری یک مانند دیگر هاچ بک ها یک هاچ بک معمولی است ، سخت در اشتباهید. زیرا سری یک با وجود این که در کلاس هاچ بک ها قرار میگیرد یک خودروی دیفرنسیال عقب است! بله تعجب نکنید ، سری یک مانند خودرو های لوکس و اسپرت یک خودروی دیفرنسیال عقب بوده و این ، تفاوت اساسی آن با هاچ بک های دیگر است که معمولا در آن ها از دیفرنسیال جلو برای به حرکت درآوردن خودرو استفاده می کنند.

هاچ بک جدید ب.ام.و با تحولاتی اساسی

سری یک همیشه جزو محبوب ترین خودرو های هاچ بک در بازار بوده و دلیل آن مهندسی سطح بالا ، پیشرانه های پر بازده و سواری و استفاده لذت بخش بوده است. این در حالی است که کارشناسان بزرگ خودرویی در سرار جهان بر این باورند که سری یک جدید بهترین سری یک تاریخ بوده که یک سر و گردن از مدل های پیشین خود بالاتر است. بنابراین این بار با یک هاچ بک کار کشته طرف هستیم. خودرویی که با تکیه بر ارزشیابی های نسل های پیشین خود تولید شده و در نهایت با جبران تمام کاستی های قبل و بهره مندی از جدیدترین تکنولوژی های کمپانی ب.ام.و پا به خیابان ها خواهد گذاشت. شاید یکی از ایرادات نسل های پیشین سری یک ظاهر آن بود که به نظر خیلی ها زیبا نبود. مشکلی که تقریبا شامل حال تمام مدل های پیشین این هاچ بک باواریایی می شد. اما اکنون نسل جدید آن توانسته برای اولین بار نظر همه را به طراحی زیبایش جلب کند. ظاهر سری یک جدید با تحولات فراوان همراه بوده و اکنون لقب هاچ بک زیبا را با خود یدک می کشد. ابتدا نسل اول این سری یک در سه مدل هاچ بک ، کوپه و کانورتیبل به بازار عرضه می شد. اما با ورود به نسل دوم ، دو مدل کوپه و کانورتیبل از لیست مدل های سری یک خط خوردند تا سری یک جدید تنها در یک مدل هاچ بک تولید شود. بدون شک پیشرفت های چشم گیر نسل دوم سری یک مدیون همین امر بوده ، زیرا مهندسین کمپانی ب.ام.و با تمرکز بیشتری نسبت به قبل می توانستند روی تنها هاچ بک ایالات باواریا کار کنند.

بررسی سری یک در ایران

پیش از این نسل اول سری یک در کشورمان عرضه شده است. اما اکنون شرایط این خودرو کاملا فرق می کند. اگر قرار باشد پای سری یک جدید به ایران باز شود از بین ۹ مدل مختلف این هاچ بک تنها ۴ مدل آن طبق مقررات واردات خودروی کشورمان شرایط ورود به بازار خودرویی ایران را خواهند داشت. BMW 116i ، BMW 118i ، BMW 120i و BMW 125i چهار مدلی مجاز از سری یک جدید بوده که دارای پیشرانه های بنزین سوز با حجم زیر ۲۵۰۰ سی سی هستند. لازم به ذکر است که این خودروی هاچ بک در دو مدل ۵ درب و ۳ درب به بازار عرضه می شود. سری یک با ابعاد جمع و جوری که دارد برای استفاده در کلان شهر ها مناسب بوده اما این دلیل نمی شود که آن را یک خودرو ضعیف و کم توان دانست. بر عکس ، به جرات می توان گفت سری یک با وجود این که از قیمت مناسبی بهره می برد یکی از قدرتمند ترین هاچ بک های جهان بوده که از قدرت و شتاب بالایی همچون خودرو های اسپرت سود می برد. در ادامه می توان مشخصات ۴ مدل مورد نظر را در جدول زیر مشاهده کرد.

هیچ مطلبی برای نمایش وجود ندارد